۱۳۱۹، مازندران. نویسنده، مترجم، فیلم‌نامه‌نویس، منتقد، روزنامه‌نگار و عرفان‌پژوه. نویسنده‌ی بهترین رمان پلیسی ایران از نگاه منتقدان با عنوان «فیل در تاریکی» (۱۳۵۸). مجموعه‌مقالات «بوته بر بوته» (آثار معاصران در بوته‌ی نقد- مجموعه‌‌مقالات از سال ۱۳۴۸- ۱۳۵۱)، مجموعه‌شعر «گواهی عاشق اگر بپذیرند»، مجموعه‌داستان «قصه‌ی اسد و جمعه»، «سیبی و دو آینه»، «حکایت‌های عرفانی» و «قصه‌های عرفانی» از جمله تالیفات او هستند. ترجمه‌ی «کارنامه‌ی اردشیر بابکان» (از متن پهلوی) و رمان «خواب گران» نوشته‌ی ریموند چندلر و فیلم‌نامه‌ی فیلم «راه و بی‌راه» از دیگر آثار او است.

اردیبهشت ۱۳۹۵

گزارشي از آبداري و آبدارخانه و مطبخ و آشپزخانه

خدمت كردن به ديگري از جايي شغل شد كه آدم‌ها آداب و مناسكي را براي كارهاي‌شان در نظر گرفتند. چاي بايد در استكان فلان‌طور خورده شود و گوشت مرغ و ماكيان بايد بهمان‌طور پخته شود. آداب پختن و عمل آوردن و پذيرايي كردن از كاخ‌هاي سلطنتي شروع شد اما امروز جزئي از زندگي روز‌مره ما است.

دی ۱۳۹۴

من اين بخت و اين اجازه را يافته بودم كه او را «مادر» صدا كنم. عشقي را كه به مادربزرگم داشتم دوباره در او پيدا كردم. تا بتوانم اين عشقم را به او ثابت كنم دردسر بسياري كشيدم. ظاهرا آدم چغري بود، حريم داشت، اهل بگو بخند نبود، مراعات و ملاحظه‌اش از يك تربيت اشرافي مي‌آمد. اما درونش، باطنش اين‌جوري نبود. مثل اسم خودش رُزا.

جلوه گل

اسفند ۱۳۹۳ و فروردین ۱۳۹۴

صبح زود مادرم بیدارم کرد و کت‌وشلوار عید را در من پوشید و گفت می‌رویم سیزده‌بدر. تصوری که آن‌موقع از سیزده‌بدر داشتم در حد کاهوسکنجبین بود. اما مادرم آن‌روز در آراستن من چیز اضافه‌تری از لباس‌های معمولم به کار برد که آن سیزده‌بدر را تبدیل به خاطره‌کرد. دست کرد از میان کراوات‌های عمودکترم کراواتی بیرون کشید. خوب براندازش کرد تا مطمئن شود برازنده‌ی گردن یکی‌یکدانه‌اش باشد.