ویژه یلدا

اسباب خانه و ادوات آشپزخانه در آگهی‌های قدیمی

از بخاری و یخچال گرفته تا قاشق و چنگال، از اسباب طباخی تا آفتابه‌‌لگن و از چراغ نفتی تا شمعدان نقره، هرچه بخواهید در آگهی‌های نشریات قدیمی دوران قاجار و پهلوی اول پیدا می‌شود؛ با همان لحن و نثر ساده‌ای که به‌جای فهرست کردن امکانات، نحوه‌ی کار و مزایای کالا و نحوه‌ی تهیه‌ی آن را خیلی مفصل و با جزئیات توضیح می‌دهد. گزیده‌ای از این آگهی‌ها را در ادامه می‌‌بینید.

اطاق را معتدل‌الهوا نگاه می‌دارد
جارج استونس صاحب۱، ساکن تبريز به جهت اهالي ايران يک طور پيچ بخاري که بعضي از اجزاي آن ريخته و قالبي است و بعضي آهن کوفته‌ي چکشي، اختراع و تتبع کرده است و بسيار طرح خوبي است که کم‌خرج و پاکيزه و راحت است و ربع هيزمي که به جهت يک تنور خانگي مي‌سوزانند، در اين پيچ جديد سوخته شود، يک اطاق بزرگ را شب و روز گرم و معتدل‌الهوا نگاه مي‌دارد. بدون دود و اذيت و هر قسم هيزمي در او مي‌توان سوزاند و چهار قسم خوراکي در او مي‌توان طبخ کرد به‌قدر خوراک چهل، پنجاه‌ نفر و در يک روز نان مي‌توان در او پخت. در سفر و حضر در چادر و امثال آن زياد به‌کار مي‌خورد. زيراکه مسافرين در زمستان که به دهات عرض راه وارد مي‌شوند، مضرت دود را به جهت خرابي اوجاق و تنگي دودکش بسيار ديده‌اند که در بارندگي‌ها آب از سوراخ بخاري‌هاي دهات به اوجاق مي‌ريزد و دود مي‌کند و آتش خاموش مي‌شود، و مسافرين از اين صدمات اکثري در سکوي طويله‌ها منزل مي‌کنند و اين بخاري رفع اين‌گونه صدمات را مي‌کند. و منظور مخترع اين بخاري‌هاي پيچ اين است که يکي از اين‌ها به نظر امناي دولت عليه‌ي ايران برسد، بعد از آن‌که پسند فرمودند، در رواج شدن آن همت مصروف خواهند فرمود و به کار قشون نيز بسيار خواهد خورد و دوماه بعد از اين تاريخ اگر از امناي دولت عليه‌ي ايران اذن حاصل شود، اين بخاري‌هاي پيچ از ينگي‌دنيا به دارالسلطنه‌ي تبريز خواهد رسيد و قيمتش معلوم خواهد شد.

روزنامه‌ي وقايع اتفاقيه، پنج‌شنبه، ۲۳ مرداد ۱۲۳۰ ه. ش

از ملا رستم خريداري نماييد
به قرار تفصيل ذيل، اسباب نقره از صنايع خوب، ساخته‌ي لندن، مال کارخانه‌ي اعلا فروخته مي‌شود: قاشق چائي‌خوري ۱۸عدد، قاشق قهوه و شربت‌خوري ۸عدد، کارد و چنگال و غيره جهت غذاخوردن ۳۶عدد، اسباب ميز در يک صندوق سفري خوب
۶۷ عدد، اسباب نقره‌نما ۳۷عدد، کارد و چنگال ميوه‌خوري همه نقره در يک صندوق است ۳۶عدد، شمعدان نقره زوج، شمع‌دان نقره‌نما دو زوج، شمعدان دستي يک‌عدد، ادويه‌دان مع شش شيشه و يک کماچ‌گير و غيره. هرکس طالب و خريدار اين اسباب‌ها باشد، در قلهک در نزد عالي‌جاه مانکچي صاحب و در شهر در سراي ارمني‌ها به نزد ملا رستم ولدِ دين‌يار رفته، خريداري نمايد.

روزنامه‌ي وقايع اتفاقيه پنج‌شنبه، ۳ مهر ۱۲۳۶ ه.ش

اسباب خانه‌ی ميرزاحراج خواهد شد
روز چهارشنبه ششم جمادي‌الثانيه در تجريش، خانه‌ي ميرزاعيسي، از چهارساعت به ظهر مانده الي غروب آفتاب، بعضي اسباب از قبيل فرش و ظروف و پارچه‌هاي نازک و اسباب طباخي و اسباب چاي و قهوه و زين‌ويراق اسب و غيره هراج [حراج] خواهد شد. هرکس طالب باشد، روز مزبور در آن‌جا حاضر باشد و روز جمعه سي‌ام ماه، اسباب‌هاي مزبور را به جهت تماشا خواهند گذارد تا اشخاصي که طالب خريدن آن‌ها باشند، ديده و تماشا و انتخاب نمايند.

روزنامه‌ي ايران، شماره‌ي ۳۳، ۱۲۵۰ ه. ش

مجاناً جهت طالبان فرستاده می‌شود
کارخانه‌ي اشياء ورشویي و مفضّض موسوم به برندوفسکي مال آرتور کروپ. مغازه در شهر مسکو در کوچه‌ي کوزنسکي موست. کارخانه‌ي آرتور کروپ معرفي مي‌نمايد؛ ظروف و اشياء خود را که از فلز اصل سفيد موسوم به آلپاکا ساخته شده است و طبعا به رنگ نقره و سفيد است به صاحبان مهمان‌خانه‌ها و هتل‌ها و هکذا به استعمال‌کنندگان. اين قسم ظروف که از فلز سفيد اصل مي‌باشد و قسم ديگر هم که روکش مستحکمي از نقره‌ي اصل دارد و مخصوصا جهت ايران ساخته مي‌شود، با سماورها و قهوه‌سيني‌ها و چائي‌دان‌ها و قنددان‌ها و تنگ‌ها و آفتابه‌لگن‌ها و غَليان‌ها و غيره و غيره. همچنين ظروف آشپزخانه از فلز نيکلِ اصل به انواع و اقسام. وکيل اين کارخانه جهت طهران، ويلهم بلومان در طهران مي‌باشد. کتابچه‌ي مصور به تصوير اشياء مذکوره مجاناً جهت طالبان فرستاده مي‌شود.

روزنامه‌ي ايران، پنج‌شنبه۱۱ تیر ۱۲۸۱ ه.ش

بشتابيد که عنقريب تمام خواهد شد
مغازه‌ي آقا محمود حريري و پسران با کمال احترام به آقايان عظام و مخدرات محترمه اطلاع مي‌دهد که با هر قدر شتاب و عجله که ممکن است براي ابتياع اشيا و اجناس ذيل به مغازه‌ي مزبور رجوع فرمايند که عنقريب تمام خواهد شد: ورشوآلات، شيريني‌خوري و غيره، [پارچه‌ی] کتان از سفره و دستمال متعلق به ميز غذاخوري.
روزنامه‌ي شوري، فروردین ۱۲۹۴ ه.ش
سال‌ها از زحمت راحت شويد
آيا مايل به راحتي خانواده‌تان هستيد يا خير؟ اگر ميل داريد که خانواده‌ي شما راحت باشند يک دانه از اين ماشين‌هاي گوشت خريداري فرماييد، سال‌ها از زحمت راحت شويد، از تمام تجارت‌خانه‌ها و مغازه‌ها ارزان‌تر به فروش مي‌رسد.
براي خريداري از همه رقم و هر نمره رجوع فرماييد سبزه‌ميدان، مغازه‌ي نعمت‌الله‌خان چرخچي، نمره‌ي تلفن ۷۲۹. آقايان محترمي که از ولايات سفارش مي‌دهند، فورا ارسال خواهد شد.

روزنامه‌ي اطلاعات، ۳۰ خرداد ۱۳۰۷ ه.ش

غذاهای شما را حاضر می‌نمايد
اگر مي‌خواهيد از کثافت هيزم و ذغال آسوده باشيد، از اين رقم چراغ‌هاي فطيله ابتياع فرماييد با مختصر نفط تمام غذاهاي شما را حاضر مي‌نمايد و به قيمت مناسب فروش مي‌رسد. سبزه‌ميدان، مغازه‌ي نعمت‌الله‌خان چرخچي.

روزنامه‌ي اطلاعات، ۲۷ آذر ۱۳۰۷ ه.ش

اجناس اصل سوئدی را برای شما وارد کرده‌
مغازه‌هاي شرکت دماوند تهران، خيابان سعدي (لختي سابق) تلفن ۲۰۳۶، قاشق و چنگال‌هاي سوئدي اصل و ظريف را براي شما وارد کرده، مخصوصا براي فصل تابستان کارد و چنگال ميوه‌خوري ما بي‌نظير است.

روزنامه‌ي اطلاعات، ۲۱ خرداد ۱۳۱۶ ه.ش

از شعله‌هاي آتش يخ به دست مي‌آورند
با خريدن يک يخچال خودکار الکترولوکس، با شعله‌ي يک چراغ کوچک نفطي قطعات يخ در هر موقع شبانه‌روز در منزل داريد، مغازه‌ي پيرايش.

روزنامه‌ي اطلاعات، ۱۰ تير ۱۳۱۶ ه.ش

پسند نشد پس بدهيد
يک دانه بخاري کالوري لوکس را ۱۸۰ريال بخريد سه‌روز مفت بسوزانيد، پسند نشد پس دهيد، پول خود را با تنزل صدي دوازده پس گيريد، مغازه‌ي پيرايش.

روزنامه‌ي اطلاعات، اول آذر ۱۳۱۶ه.ش