روز چهارشنبه ۲۶ آذرماه ساعت ۱۱ الی ۱۳، نشست خبری اولین دوره «جایزه داستان تهران» با حضور دبیر این جشنواره در ساختمان موسسه همشهری برگزار شد.

فرشیدنیک در این نشست گفت: «این جایزه با ایده ماهنامه داستان همشهری شکل گرفت، درواقع هدف از برگزاری این جایزه ترسیم فضاهای شهر تهران در آثار داستانی بوده است، کما این‌که ما چنین تجربه‌ای را در سال‌های اخیر در آثار نویسندگان معاصر دیده‌ایم. روی این اصل تصمیم گرفتیم با چنین رویکردی این جایزه را برگزار کنیم.»

او اضافه کرد: «تلاش ما بر این بود تا از رهگذر برگزاری این جایزه داستان‌هایی خلق شوند که تهران قهرمان اصلی آن‌ها باشد توجه به المان‌های تاریخی و متبرکه شهر تهران سبک زندگی شهری و… ازجمله عناصری بودند که در این جایزه ترسیم شده‌اند.»

دبیر این دوره از جایزه داستان تهران ادامه داد: «فراخوان این جایزه از اول تیرماه شروع شد و تا پایان مهرماه ادامه داشت. در این دوره هزار و ۳۲۶ اثر از هزار و ۲۳۴ نویسنده به دست ما رسیده است داوری این جایزه در دو مرحله صورت گرفت. رئیس هیئت‌داوران علی خدایی و محمد کشاورز، مژده دقیقی، داوود غفارزادگان و بلقیس سلیمانی از جمله داوران این جایزه هستند. در این دوره ۱۲ اثر برگزیده خواهیم داشت که به سه نفر اول جایزه تعلق خواهد گرفت علاوه بر این دو جایزه جنبی نیز خواهیم داشت که سازمان حمل‌ونقل ترافیک و برج میلاد آن را اهدا خواهند کرد.»

او اضافه کرد: «قرار است آثار برگزیده این جایزه در ماهنامه همشهری داستان چاپ شوند در این دوره ۵۱ درصد از شرکت‌کنندگان را زنان نویسنده و ۴۹ درصد را نویسندگان مرد تشکیل داده‌اند. همچنین ۷۱۸ نفر از تهران شرکت کرده‌اند و بالاترین آمار شرکت‌کننده از شهرستان‌ها از سوی استان البرز و خراسان رضوی بوده است.»

فرشیدنیک گفت: «نویسندگان در این جایزه سعی کرده‌اند صرف‌نظر از تصویر کردن المان‌های تهران به روح شهری نیز توجه داشته باشند ضمن اینکه در این دوره نکات مثبت شهر تهران از پررنگ‌ترین مؤلفه‌هایی است که در آثار به چشم می‌خورند البته داستان‌هایی که معضلات شهر تهران را نیز تصویر کرده‌اند به چشم می‌خورند. ما قرار است در پایان امسال به همت نشریه همشهری داستان آثار برگزیده این دوره را در قالب کتاب مستقلی به چاپ برسانیم.»

او اضافه کرد: «ما برای شرکت‌کنندگان قالب مشخصی را تعیین نکرده‌ایم، روی این اصل در این جایزه آثاری از تمام ژانرها حتی طنز به چشم می‌خورد با این‌حال قصد داریم در دوره آینده این جایزه را با رویکردهای دیگری نیز برگزار کنیم. همچنین قصد داریم بر روی آثار برگزیده به پژوهش و تحلیل بپردازیم.»

او اضافه کرد: «باوجودآنکه این جایزه با محور داستان کوتاه برگزار می‌شود اما از نام‌گذاری جایزه داستان کوتاه بر روی آن پرهیز کردیم زیرا در حال حاضر جوایزی با این نام در عرصه ادبیات فعالیت می‌کنند بااین‌حال وجه افتراق این جایزه با دیگر جوایز ادبی این است که بالاترین آمار شرکت‌کننده را داشته است.»

فرشیدنیک در پایان گفت: «ما ۱۹ درصد شرکت‌کننده حرفه‌ای در این جایزه داشته‌ایم و جالب این است که طیف گسترده‌ای از شرکت‌کنندگان این دوره را جوانان که فعالیت غیرحرفه‌ای در عرصه ادبیات داستانی داشته‌اند تشکیل داده‌اند.»

اختتامیه اولین دوره جایزه داستان تهران روز سوم دی‌ماه ساعت ۱۸ با معرفی برگزیدگان در سالن اصلی برج میلاد برگزار می‌شود.

neshast-site

Neshast-Site1