اخبار | دوره‌ی دوم

DSCF7840
DSCF7842

دبیر جایزه داستان تهران از افزوده شدن بخش «رمان تهران» به این رویداد ادبی درسال آینده خبر داد.
به گزارش ستاد خبری دومین دوره جایزه «داستان تهران»، مینا فرشیدنیک در نشست خبری این جایزه که امروز یکشنبه ۸ آذر در سالن کنفرانس موسسه همشهری برگزار شد، هدف از شکل‌گیری این رویداد ادبی را ثبت تصاویری از شهر تهران در داستان‌های نویسندگان معاصر ایران ذکر کرد و گفت: اعتقاد ما این بود که داستان می‌تواند ارتباطی سازنده میان شهروندان تهرانی و دیگر شهروندانی ایجاد کند که از نقاط مختلف کشور در این شهر میهمان هستند. در شهر تهران جمعیت بسیاری با فرهنگ‌ها و قومیت‌های مختلف در کنار هم زندگی می کنند که آشنایی آنها با داستان یکدیگر می‌تواند باب گفتگو و تعامل را میان آن‌ها بازکند.
سردبیر ماهنامه داستان همشهری افزود: شاید برخی از ناملایماتی که شکل می‌گیرد به این خاطر است که مردم از داستان‌ هم بی‌خبرند. درحالیکه شکل‌گیری این گفتگو از طریق داستان می‌تواند بسیاری از معضلات شهر را آسان‌تر کند.
فرشیدنیک دراین زمینه به افزوده شدن بخش جنبی با شعار همدلی اشاره کرد و افزود: وقتی شهرمان را دوست داشته باشیم، تلاش می‌کنیم به زیبایی‌های آن نیز اضافه کنیم. این دلبستگی به شهر در داستان‌های امسال نویسندگان نیز دیده می‌شد.
دبیر جایزه داستان تهران در مورد ملاک‌ها و محورهای مورد ارزیابی در داستان‌های ارسالی به دومین دوره این جایزه گفت: براساس محورهای محتوایی که در فراخوان این جایزه اعلام شده، در داستان های ارسالی، شهر تهران باید نقشی محوری داشته باشد. به این معنا که داستان، چنان با مولفه‌های شهری تهران گره خورده باشد که در مکان‌های دیگری جز این شهر قابل تصور نباشد.
وی مولفه هایی از قبیل ویژگی های جغرافیایی و اقلیمی، ادوار و وقایع تاریخی شهر تهران، اماکن تاریخی پایتخت، داستان های فرهنگی و هنری، ورزشی و …، نمادهای شهری و اماکن منحصر به فرد شهر تهران، اماکن متبرکه و زیارتگاه های تهران، سیستم حمل و نقل و ترافیک شهری، چهره معماری تهران و سبک زندگی شهروندان تهرانی را به عنوان دیگر مواردی برشمرد که در ارزیابی داستان ها مدنظر قرار گرفته است.
فرشیدنیک از دانشگاه تهران، سازمان زیباسازی شهر تهران، سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران، اداره کل آموزش‌های شهروندی، سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران، رادیو تهران و برج میلاد به عنوان همکاران بخش جنبی این جایزه در دوره دوم یاد کرد که جوایزی را برای برگزیدگان این بخش‌ها درنظرگرفته‌اند.
وی همچنین از افزوده شدن بخش جدید «مستندنگاری تهران» به این جایزه خبر داد و افزود: امسال با همکاری دانشگاه تهران قرار است تیمی از مستندنگاران برجسته کشور برای نوشتن روایت‌هایی مستند از این دانشگاه گردهم بیایند که انتشار این روایت‌ها در قالب کتابی با عنوان «روایت‌های دانشگاه تهران» صورت خواهد گرفت. ضمن اینکه امیدواریم سال آینده نیز بخش «رمان تهران» را هم به جایزه اضافه کنیم.
دبیرجایزه داستان تهران با اشاره به اینکه امسال ۱۳۶۲ اثر تا پایان مهلت فراخوان، یعنی ۳۰ مهرماه سال جاری برای این جایزه فرستاده شده، این تعداد داستان را ۱۰ درصد بیشتر از آثار دوره اول عنوان کرد و گفت: آثار امسال از نظر کیفی هم در سطح بالاتری به نسبت داستان‌های سال گذشته قرار داشتند و روح شهر تهران در همگی آنها انعکاس بیشتری یافته بود.
وی افزود: امسال ۶۸ درصد شرکت کنندگان دوره دوم این جایزه ساکن تهران و ۳۲ درصد ساکن شهرهایی غیر از تهران هستند که همین موضوع نشان می‌دهد پایتخت برای تمامی شهروندان ایرانی اهمیت دارد.
سردبیر ماهنامه داستان همشهری افزود: در دوره نخستین این جایزه ۴۰ اثر به مرحله نیمه نهایی راه یافته بودند که امسال این تعداد به ۷۵ اثر افزایش یافت. هیات داوران دور دوم امسال نیز شامل علی خدایی، محمد حسن شهسواری، علی موذنی، بلقیس سلیمانی و فرخنده آقایی هستند که طی دو تا سه هفته آینده منتخبان بخش‌های مختلف جایزه را تعیین و به دبیرخانه اعلام خواهند کرد.
به گفته وی از این برگزیدگان در مراسم اختتامیه جایزه که سوم دی ماه در یکی از تالارهای شهر برگزار می شود، با اهدای جوایزی تجلیل به عمل خواهد آمد.
فرشید نیک در ادامه صحبت‌های خود جوایز دومین دوره جایزه داستان تهران را به شرح زیر برشمرد: بخش اصلی مجموعه ۸ جایزه شامل رتبه نخست ۷ میلیون تومان، رتبه دوم ۵ میلیون تومان، رتبه سوم ۳ میلیون تومان و تقدیر از ۵ اثر برتر هر یک به مبلغ یک میلیون تومان. بخش های جنبی مجموعا ۱۲ جایزه شامل: جایزه ویژه دانشگاه تهران ۵ میلیون تومان، جایزه ویزه بازار تهران دو اثر هر یک ۵ میلیون تومان، جایزه ویژه خط سفید ۵ میلیون تومان، جایزه ویژه تهران شهر همدلی دو اثر هر یک ۵ میلیون تومان. جایزه ویژه رادیو تهران رتبه نخست دو میلیون تومان و رفته دوم یک میلیون تومان، جایزه ویژه حقوق و تکالیف شهروندی ۳ نفر هر کدام ۵ میلیون تومان و جایزه ویژه برج میلاد اثر برگزیده ۵ میلیون تومان.
وی گفت: امسال همزمان با اختتامیه ۱۰ اثر برگزیده دوره نخست این جایزه نیز که پیش از این در شماره های مختلف ماهنامه داستان همشهری منتشر شده بودند، در قالب کتابی منتشر و توزیع خواهد شد. ما همچنین از چهره‌های جوان داستان‌نویس که در این جایزه برگزیده می‌شوند، برای همکاری در تحریریه ماهنامه داستان همشهری دعوت می کنیم؛ همانطور که برخی از برگزیدگان سال گذشته نیز برای همکاری با تحریریه مجله داستان دعوت شدند و در حال حاضر مجله را همراهی می‌کنند.

این‌جا هستید: داستان » داستان تهران » اخبار » دوره‌ی دوم » در نشست خبری عنوان شد: جایزه داستان تهران به سمت رمان می‌رود
« مطلب قبلی:
مطلب بعدی: »

۳ دیدگاه در پاسخ به «در نشست خبری عنوان شد: جایزه داستان تهران به سمت رمان می‌رود»

  1. حسین محمدی -

    چطور است که اسامی همه ی داوران اولیه در این لیست ۷۵ نفر است چطور ممکن است ادم اثر خودش را بررسی کند و بعد برنده اعلام فرماید شما قشر فرهیخه و روشن فکر و لابد دگر اندیش که نباید این همه دگم اندیش باشید اگر نظر من مضحک است ناعادلانه است و به کار خود اعتماد دارید چرا نظر من را تایید نمی کنید که دیگران ببینند من چه قدر بی ربط حرف زده ام

  2. حسین محمدی -

    دور اول داوری توسط شورای بررسی داستان ماهنامه داستان همشهری صورت می‌گیرد (این جمله را از اخبار خودتان کپی پیست کردم)شما می دانید و دیگران می دانند و ما می دانیم که این ۷۵ نفر جزءشورای بررسی داستان ماهنامه همشهری ماه هستند یا نیستند لکن اگر انکار می فرمایید قطعن این شورا وزارت اطلاعات نیست که اعضای آن محرمانه باشند می توانید اعضای این شورا را معرفی بفرمایید یعنی این شورا با اعضا ناشناس نشتند همزمان به ۱۳۶۲ داستان گوش فرا دادند و رای گیری فرمودند ؟

نظر شما

(لازم)